Romano suno

admin, 18. 12. 2012

Romano suno znamená v češtině romský sen aneb co to je?

V roce 1997 byla tehdy ještě nadací Nová škola poprvé vyhlášená literární a výtvarná soutěž Romano suno. Cílem koordinátorů tohoto projektu bylo dát možnost dětem, které umějí romsky, aby tuto svou schopnost mohly někde uplatnit. Pokud by však stály před volbou, zda napsat svou práci v češtině, či v romštině, jistě by většina těchto dětí raději psala česky, neboť tímto jazykem se učí psát ve škole. Romština je pro mnohé z nich vhodná spíše k přímé komunikaci. A tak ti, kteří se chtěli zapojit do literární soutěže, museli svůj příspěvek napsat v romštině, a to v jakémkoli dialektu.

Druhá část soutěže je výtvarná a účast v ní není podmíněná znalostí romského jazyk.

V letošním roce se této soutěže zúčastnili i naši žáci a získali ocenění:

II.kategorie literární části – 3.místo Jana Lázoková za příspěvek: Mekšukareder romano lav „kamiben“ (Nejkrásnější romské slovo „Láska“

I.kategorie výtvarné části: 3.místo Milan Kubát na volné téma

3. místo Káča Bílá na téma Moje prázdniny