Ukázky výcviku služebních psů

admin, 11. 11. 2013

Ve čtvrtek 7.11.2013 naší školu navštívili Uriah a Sent.Zvláštní jména pro nové spolužáky? Kdepak, tak se jmenovali služební psi z Kynologické základna PČR v Liberci. Přišli se svými cvičiteli, kynology, aby nám předvedli, jak to vypadá v situacích, kdy je potřeba jejich pomoc. Ať už při zadržení pachatele, při hledání ztracených osob, při zajištění narušení nočního klidu apod. Pprap. Miroslav Juna předvedl se svým 5,5letým psem Uriahem ovladatelnost psa bez vodítka, aport a aport přes překážku. Přeskok přes švédskou bednu měl u dětí veliký ohlas. Dále se Uriah předvedl, jak to vypadá při zadržení pachatele, vyštěkání a hlídání zadrženého pachatele.Ostrost Uriahových zubů pocítil i sám pprap.Juna,protože tzv.“hadr“nebyl již dost pevný. Dětem se nejvíce líbilo, když se Karolína s Kubou schovali do švédské bedny a Uriah vyštěkáním označil místo, kde se děti schovaly. Pprap.Hyttych se svým teprve 2,5letým psem Sentem předvedl, jak to vypadá při výcviku psů. Viděli jsme chůzi psa na vodítku i navolno, zájem o aport, rozvíjení zájmu na „hadr“a zákus do hadru.Výcvik psa musí bavit, tak jako děti učení. Během výcviku musí psovod dávat psovi chvíli odpočinek,nebo za dobře splněný úkol odměnu-hru s míčkem Sent i Uriah dostaly od dětí za odměnu balíčky piškotů. Byla to pro děti příjemně strávená hodinka,kde se děti dozvěděly spoustu zajímavých věcí.A jaká byla zpětná vazba?Většina dětí by chtěla pracovat u policie a mít svého Senta a Uriaha.

Mgr. Milada Procházková