Výlet kroužku myslivosti do Přezimovací obůrky

Marcela Fialová, 9. 3. 2022

V sobotu 6.3. 2022 se děti z kroužku myslivosti účastnily výletu do Přezimovací obůrky Bílý Potok v Jizerských horách. Principem přezimovacích obůrek je uzavření jelení zvěře přes zimní období a její znovu otevření v měsíci březnu či dubnu, v závislosti na počasí. V přezimovací obůrce je jelení zvěř uzavřena z důvodu snížení škod na lesním porostu, protože v době nouze okusuje a olupuje stromy, a tím způsobuje velké škody. Přezimovací obůrka má rozlohu 5 ha, je oplocená, aby z ní zvěř nemohla unikat. Na 3 místech jsou vrata a v některých místech jsou u plotu vytvořeny záskoky, kterými může zvěř skočit do obůrky. S příchodem jara se pak vrata otevřou a jelení zvěř může odejít zpět do volného prostředí. V průběhu zimního období každý den lesníci do obůrky dochází a jelení zvěř přikrmují. Nás s obůrkou seznámil revírník pan Pokora, který nám vše vysvětlil. Pak revírník za pomoci dětí připravil pro zvěř oves, řepu a seno, aby zvěř přišla co nejblíže. Ta o nás samozřejmě věděla, už když jsme do obůrky přišli. Zvěř je od přírody plachá, ale i přesto ji děti mohly vidět alespoň mezi stromy. Bohužel k předloženým dobrotám k seníku, kde jsme byli schovaní, se přijít neodvážila. Pro děti to byl nezapomenutelný zážitek, vidět jelení zvěř takto zblízka.

Zuzana Wudyová, vedoucí kroužku myslivosti