Výlet kroužku Myslivost

admin, 21. 3. 2018

V sobotu 10.3. 2018 se děti z kroužku myslivosti účastnili výletu do Přezimovací obůrky Fojtka v Jizerských horách. Tato obůrka má rozlohu cca 10 ha. Principem přezimovacích obůrek je uzavření jelení zvěře přes zimní období a její znovu otevření v měsíci březnu či dubnu, v závislosti na počasí. V přezimovací obůrce je jelení zvěř uzavřena z důvodu snížení škod na lesním porostu, neboť jelení zvěř okusuje a olupuje stromy, a tím způsobuje velké škody. Přezimovací obůrka je prostor, který je oplocený, na 3 místech jsou vrata a v některých místech jsou u plotu vytvořeny záskoky. Do přezimovací obůrky jelení zvěř přichází sama otevřenými vraty. Lesníci průběžně zjišťují, kolik zvěře již do obůrky přišlo. Je-li tam optimální počet kusů jelení zvěře, vrata uzavřou. Jelení zvěř může z vnějšího okolí těmito záskoky do obůrky skočit. Z obůrky se však již nedostane. Každý den lesníci do obůrky dochází a jelení zvěř přikrmují. Nás s obůrkou seznámil revírník pan Ing. Ota Kučera, který nám vše vysvětlil a pak umožnil dětem z mysliveckého kroužku vyzkoušet si přikrmování zvěře. Děti nanosily seno ze seníku, dosypaly obilí, kaštany, žaludy, jablka. Poté mohly děti vidět na vlastní oči jelení zvěř, celkem to bylo 42 kusů. Což byl pro mnohé z nich zážitek, vidět jelena či laň na vlastní oči z bezprostřední blízkosti.

Podle průběhu počasí jsou pak v měsíci březnu či dubnu vrata otevřena a jelení zvěř obůrku opouští a vrací se na svá oblíbená místa v Jizerských horách.

Zuzka  Wudyová, vedoucí kroužku