Projektové vyučování „Poznáváme exotické ovoce“

admin, 11. 5. 2016

Víte, co je Kumquat, Nashi, Physalis či Pitahaya? Naši žáci už ano, a to díky programu „Ovoce a zelenina do škol“, určenému pro žáky 1. stupně ZŠ. Do programu „Ovoce a zelenina do škol“, jenž si klade za cíl zlepšení stravovacích návyků v ČR, se naše škola zapojila v loňském školním roce. Díky projektu děti pravidelně 2x měsíčně dostávají zdarma ovocnou či zeleninovou svačinku. Minulý týden jsme využili doprovodný program tohoto projektu, který má za cíl seznámit děti s různými druhy ovoce, se kterým se mohou setkat v našich obchodech, ale často je jim neznámé, a tak k němu nemají důvěru. Zařadili jsme do výuky projektové vyučování na téma „Poznáváme exotické ovoce“. Každá třída dostala velkou krabici s různými druhy nezvyklého ovoce. Děti se s ním seznamovaly všemi smysly – zrakem, hmatem, čichem, sluchem (to když poslouchaly, jaké zajímavosti si o daném ovoci našli spolužáci na internetu či co jim o něm řekla paní učitelka) a nakonec i chutí, protože měly možnost všechno zastoupené ovoce ochutnat. Samozřejmě se žáci zároveň naučili, jak dané ovoce připravit ke konzumaci – sami si ho loupali, krájeli, míchali do ovocného salátu. A protože máme žáky zvídavé a činorodé, máme již v květináčkách semínka, ze kterých se pokusíme vypěstovat rostlinky. Děti si totiž zjistily, že se některé ovoce dá vypěstovat i v našich podmínkách, ale jen jako pokojové rostliny.

A tak projekt vlastně pokračuje dál…