Karneval v MŠ Sídlisštní

Mgr. Petr Kozlovský, 23. 2. 2020

Haló, pane Karnevale …


(Celý článek)

Příroda kolem nás

Mgr. Petr Kozlovský, 10. 2. 2020

V naší školce se snažíme vzbudit v dětech zájem o přírodu a pomoci jim pochopit její význam. Umožňujeme dětem setkání s nevšedními živočichy. Chceme, aby poznaly jejich život a lépe tak porozuměly, proč je nutné ohrožené druhy chránit.


(Celý článek)

Leden v MŠ Jiráskova

Mgr. Petr Kozlovský, 2. 2. 2020

,,Jako první měsíc v roce dostal jméno leden, studený a mrazivý je, vodu přikryl ledem.“

Třída Ježků se hned v prvním týdnu vydala do Ekocentra Střevlík v Hejnicích, samozřejmě vlakem. Program, který byl pro děti připraven, měl název „Ptáčci kolem nás.“ Hned po přivítání lektorem v areálu učiliště si děti mohly zblízka prohlédnout ptačí hnízdečko. V průběhu dopoledne se děti dozvěděly spoustu zajímavostí o životě ptáčků formou příběhu „O vrabečkovi.“ Už víme, čím se správně ptáčci v zimě krmí. Na závěr si děti venku u krmítka lektor vyzkoušel, zda si děti zapamatovaly, čím ptáčky v zimě krmíme. Pak už rychle vlakem zpátky do školky na oběd.

Zima stále ještě neukázala, co vše umí. Ještě že na zimním stadionu je led – pro třídu Ježků začalo bruslení. Jako první byla návštěva s prohlídkou zimního stadionu. Děti se podívaly do šaten hráčů a v šatně mladších hráčů už mají své místo s výstrojí tři z našich dětí… Pak si děti mohly vyzkoušet, zda udrží rovnováhu, což je první předpoklad pro bruslení. Také jsme si prohlédli technické zázemí, kde parkuje rolba a jsou chladící agregáty. Jak se sedí za volantem rolby, si mohly vyzkoušet všechny děti. Při prvním bruslení některé z dětí stály opravdu poprvé na ledě, ale s dopomocí tzv. cho­dítek a s trochou trpělivosti vcelku dobře vše zvládly. Samozřejmě se to neobešlo i bez pádu, děti však byly hned zase na nohou a jelo se dál. Všichni se těší na další bruslení.

Solnou jeskyni, sérii osmi návštěv, absolvovala v lednu třída Ptáčat. V solné jeskyni se dětem líbilo, pohrály si jako na pískovišti a na závěr, když se zhaslo, pozorovaly, jak se mění barvy krápníků na stropě.

Po roce k nám do školky přišel na besedu myslivec pan Erban. Měl s sebou pejska, kožešiny, paroží, obrázky, flintu, myslivecký oblek. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých věcí o práci myslivce, o zvířátkách, o tom jak se chovat v lese nebo jak zvířátkům můžeme v zimě pomáhat. Pan Erban předvedl dětem i zvuky, které vydává jelen, srnka, malé srnče, divočák nebo myška. Také kožešiny, paroží a tesák z divočáka si mohly osahat a pohladit. Ukázal dětem dalekohled, flintu, vyzkoušely si zamířit a dostaly na památku patrony. Beseda byla pro každou třídu zvlášť a zároveň i k tématu „Ptáčci a zvířata v zimě.“ Nabídli jsme také panu myslivci naše nasbírané kaštany a žaludy pro zvířátka. Naše spolupráce s panem Erbanem trvá již sedmnáct let a besedy s ním jsou opravdu pěkné a pro děti přínosné. Děti se pochlubily, že byly krmit kačenky u řeky a že se chystáme i ke krmelci.

Vycházku ke krmelci s dětmi a rodiči jsme uskutečnili tentýž týden v sobotu. Sešli jsme se u školky a s připravenými dobrotami pro zvířátka a ptáčky jsme se vydali směr Harta ke krmelci. Dobroty jako mrkev, jablíčka, zrní, jsme dali zvířátkům ke krmelci, pro ptáčky jsme rozvěsili na stromky lojové koule. Počasí nám přálo a byla to příjemná a plná pohody dopolední sobotní procházka.

V posledním týdnu měsíce nás čekaly ještě tři akce.

Jednou z nich byla „Pohádka do dlaně“ v Naivním divadle v Liberci. Pohádka měla krásnou výpravu a děti opravdu zaujala tak, že chvílemi ani nedutaly a při zpáteční cestě autobusem ještě probíraly, co se na jevišti odehrávalo a jak to ti herci udělali.

Školáci ze třídy Ježků se fotili do ročenky, kterou dostávají na konci školního roku při akci pro rodiče „Rozloučení se školáky.“

Poslední akcí bylo Tvořivé odpoledne pro rodiče a děti, tentokrát ubrousková technika. Děti si s maminkami nazdobily květináčky, plechovky, skleničky a papírové ruličky. Ve druhé třídě pod vedením paní učitelky Michaly probíhalo rytí do skla, gravírování. Tvořeníčko, tvoření, života je koření a tak jsme si ho společně užili. Nechybělo ani tradiční malé pohoštění pro všechny šikuly.

V průběhu ledna ještě proběhly dvě lekce Polytechnické výchovy Malý stavitel:  Vodohospodáři a Malý energetik. Lekce jsou naplánovány až do konce března, ale o tom někdy příště.

Těšíme se, že ještě napadá trocha sněhu, uvidíme, co nám zbytek zimy ještě přichys­tá.

Za MŠ Jiráskova napsala J. Burgrová

 

Leden v MŠ Sídlištní

Mgr. Petr Kozlovský, 2. 2. 2020

Po dlouhých vánočních prázdninách jsem se těšili do naší školky. Odpočatí a nabytí energií jsme vstoupili do Nového roku 2020.

Prvním milým překvapením byla návštěva Tří králů. V lednu také tradičně pořádáme zimní olympiádu, na kterou se děti velmi těší. Počasí nám však zatím nepřeje. Ve školce jsme ale nezaháleli.

Největším zážitkem bylo seznámení s živou kamarádkou liškou jménem Mia. Nemuseli jsme se ničeho obávat. Mia byla ochočená a velmi přítulná. Děti si ji mohly prohlédnout, pohladit. Především se dozvěděly spoustu zajímavostí o životě zvířete a na co si mají ve volné přírodě dávat pozor.

Další poučnou akcí byl kurzík první pomoci s medvídkem Edou. Děti si zopakovaly znalosti o lidském těle. Kdo dával dobrý pozor, naučil se pomocí krátké říkanky nazpaměť telefonní číslo záchranné služby 155. Seznámily se se situací, kdy je opravdu nutné volat pomoc. Děti při odchodu domů rodičům vyprávěly, jak ošetřovaly zraněného, prováděly masáž srdíčka … Celý kurzík byl velmi spontánní, hravý a děti si mohly vše individuálně vyzkoušet. Nejdůležitější byl samotný konec … DĚTI ZACHRÁNILY ŽIVOT MEDVÍDKOVI!

Kolektiv učitelek MŠ Sídlištní

 

 

Leden v MŠ Bělíkova

Mgr. Petr Kozlovský, 22. 1. 2020

Vánoce utekly jako voda a máme tady další měsíc – leden.


(Celý článek)

Oznámení o zvýšení ceny stravného ve školní jídelně mateřské školy od 1. 3. 2020

Mgr. Petr Kozlovský, 8. 1. 2020

Vážení rodiče,

od 1. 3. 2020 dochází ke zvýšení cen stravného ve školní jídelně mateřské školy.


(Celý článek)

Prosinec v MŠ Bělíkova

Mgr. Petr Kozlovský, 2. 1. 2020

Čerti či Vánoce?…nejkrásnější období pro naše dětičky.


(Celý článek)

Prosinec v MŠ Jiráskova

Mgr. Petr Kozlovský, 29. 12. 2019

„Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé. Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé…“


(Celý článek)

Prosinec v MŠ Sídlištní

Mgr. Petr Kozlovský, 16. 12. 2019

Vánoce ťukají i na dveře mateřské školy.


(Celý článek)

Listopad v MŠ Jiráskova

Mgr. Petr Kozlovský, 3. 12. 2019

,,Na podzim když zlátne listí na stromech, nech nám kousek léta, vlaštovičko, nech, nech nám kousek písničky, malý skřivánku, aby nám zněla dál z ranních červánků…“. Pomalu se loučíme i s podzimem, ale nezahálíme, v naší školce se pořád něco zajímavého děje.

Ve třídě Ježků 7. a 21. 11. proběhly další lekce Malé technické univerzity a opět se setkaly s nadšením dětí pro stavby a konstrukce všeho druhu. 12. 11. jsme strávili celý den v pyžamech, soutěžemi, tancem a četbou pohádek, o  Pyžamovém dni jsme zde již psali.

Velmi rádi jsme přijali pozvání od nadpraporčíka Bc. Vladimíra Hovada k návštěvě Policie ČR se sídlem v Černousích. Ve čtvrtek 14. listopadu jsme se s dětmi z 2. třídy vydali vlakem na návštěvu. Na nádraží nás přivítal pan Hovad se svou dcerou Sabinou, která před pár roky k nám do školky chodila. Děti se při příchodu nasvačily a pak už nás čekala ukázka výcviku poslušnosti u pejska Dexíka, který věkově odpovídal našim dětem ze školky a o jeho výcvik se stará právě Sabinka. Jako další následovala ukázka poslušnosti a zadržení zloděje starším psem Toníkem. Oba pejsci jsou belgičtí ovčáci. Ještě nám policista Saša se svým psem německým ovčákem předvedl zadržení pachatele, dokonce i s použitím zbraně. Policista Pavel dětem ukázal výzbroj, kterou používají při policejním zásahu, děti si mohly vestu, přilbu i pouta vyzkoušet. Vyzkoušel také děti, zda znají telefonní číslo na Policii. Program jim zpestřil kouzlením a to mu šlo opravdu velice dobře. Připravena byla také hra na postřeh a všímavost – hledání slepých patron. Na závěr si děti mohly zblízka prohlédnout policejní auto, samozřejmě si do něj i nastoupit. S poděkováním za zajímavé a pěkné dopoledne jsme se vydali na zpáteční cestu při které si děti vyprávěly o svých zážitcích. Budeme se těšit na další pozvání.

V sobotu 16. listopadu jsme se sešli na školní zahradě a celé dopoledne strávili podzimním úklidem a chystáním zahrady na zimu. Hrabalo se listí, stříhaly keře, k zimnímu spánku jsme uložili i naši bylinkovou zahrádku. Nechybělo ani malé občerstvení a teplý čaj pro ochotné brigádníky. Rádi bychom touto cestou ještě jednou poděkovali všem, kteří při této brigádě pomáhali a odvedli opravdu velký kus dobré práce.

Abychom udělali něco pro své zdraví, chodili jsme pravidelně každé pondělí a pátek do solné jeskyně. Tento měsíc jeskyni navštěvovaly starší děti (Ježci), mladší děti ze třídy Ptáčat budou do jeskyně chodit v měsíci lednu.

Tento měsíc také začaly čtvrtky s dopolední zumbou a lektorkou Hankou Roušarovou v obou třídách. Dětem se lekce zumby moc líbí, pokaždé se na ně moc těší a nadšeně zapojují do tance, jak je ostatně vidět na fotografiích. Děkujeme tímto p. Roušarové, že se ve svém volném čase našim dětem takto věnuje.

Závěr měsíce byl ve znamení očekávání adventu. Na tvořivém odpoledni si rodiče s dětmi mohli již tradičně vyrobit adventní věnec a vznikaly skutečně nádherné vánoční dekorace. Některé děti pomáhaly svým rodičům, jiným se moc líbil mlsací koutek. Ve třídách voněla káva, čaj a chvojí, atmosféra byla poklidná a předvánoční.

Blíží se měsíc prosinec a s ním tak dlouho očekávané mikulášské besídky, zdobení stromečků ve třídách, návštěva Betléma, zpívání pro babičky a dědečky v domově pro seniory U Spasitele a samozřejmě vánoční besídka s cukrovím, koledami a dárky. O tom všem vám rádi napíšeme v příštím článku, těšte se!!

Za MŠ Jiráskova M. Fiedlerová a J. Burgrová

 

Vyrobeno Pinn computers s.r.o.