Pyžamový den v MŠ Jiráskova

Mgr. Petr Kozlovský, 13. 11. 2019

Přišel podzim se svým sychravým počasím. Venku prší, je šero, doma teplo a útulno, člověku se ani nechce ráno vylézat z postele a z pyžama. Takovému dni se říká ,,Pyžamový“. V naší školce jsme v úterý 12. listopadu měli také Pyžamový den, ale ten vypadal úplně jinak. Všichni, kdo přišli ten den do školky, měli na sobě pyžamo: děti, paní učitelky i paní uklízečky, ale nikdo nelenošil, právě naopak. Od rána jsme hráli různé soutěže, hry, tancovali a skvěle se všichni bavili.

 Dokonce se na nás přijel podívat i pan ředitel Kozlovský s paní sekretářkou Šustrovou! Požádali jsme je předem – potřebovali jsme totiž odbornou nezávislou komisi, která vyhlásí vítěze naší soutěže ,,O nejoriginálnější pyžamo.“ Soutěžili děti z malé, velké třídy i dospělí. Odměnou nám byly dvě krásné pohádkové knihy, ze kterých jsme si hned odpoledne začali před odpoledním odpočinkem číst pohádky. Pak ještě pár společných fotografií, myslím, že i na nich je vidět, jak jsme si Pyžamový den užili.

 Musím rovněž poděkovat obětavým a ochotným maminkám, které dětem připravily nádherná pyžamka, některé modely byly vskutku originální. Pyžamový den si zas někdy určitě zopakujeme.

 Za MŠ Jiráskova napsala M. Fiedlerová, DiS.

Říjen v MŠ Bělíkova

Mgr. Petr Kozlovský, 5. 11. 2019

Přestože se na nás přestává usmívat sluníčko, začíná se více ochlazovat, dětem radost neubývá. Na začátek října jsme pozvali všechny rodiče, aby si s námi a jejich ratolestmi přišli něco vyrobit. Byly to zrovna Podzimní dílničky a podle tématu jsme i vyráběli. Papírové ježky, zvířátka z kaštanů, zobání pro ptáčky, navlékání přírodnin nebo svícínky jako dýně. Také jsme začali navštěvovat tělocvičnu v ZŠ Bělíkova. Pro děti to je vždy zpestření a větší zábava při cvičení.

Děti ze Zajíčků a Berušek se jely podívat do Hejnic do Střevlíku. Tentokrát je čekalo téma Lesní zvířátka. Děti i paní učitelky se dozvěděly spoustu zajímavých informací o zvířátkách . Jako vždy to bylo zábavnou a hravou formou. Také nás navštívila paní, která dětem povídala o včeličkách. Ochutnával se med a hrály se hry.

Vyjeli jsme si celá školka také do Liberce do Naivního divadla za pohádkou Proletět duhou. Třída Veverek se zapojila do sběru kaštanů pro Lesy ČR a celá školka se podílí na úklidu zahrady MŠ. Snažíme se o své okolí pečovat. 

Nakonec měsíce se děti mohly těšit na podzimní prázdniny a teď už nás čeká trénování na vánoční besídky.

Za MŠ Bělíkova Kateřina Švejdová.

 

Říjen v MŠ Jiráskova

Mgr. Petr Kozlovský, 3. 11. 2019

,,Říjen ví jen něco málo, o tom co se v létě stalo, vítr fouká do mraků, do pentliček od draků…“

A říjen už je tu, třída Ježků začala chodit do tělocvičny v Purkyňově ulici a to každou středu, protože každý přece ví, že „ ve zdravém těle je zdravý duch.“

Hned na začátku měsíce jsme dostali od paní Lupínkové pozvání na Okresní výstavu králíků, drůbeže a holubů, kterou pořádal Svaz chovatelů ve Frýdlantu. Tak jsme se obě třídy v pátek 4. října na výstavu vypravily, naštěstí se pořádala v Kodešově ulici, kousek od školky. Děti byly jak u vytržení: taková spousta králíků!! Strakáči, rezatí, černí, bílí, šediví a tak se jen ozývalo: „ Jé, ten má dlouhé uši a tenhle má uši jako beran a tenhle má červené oči a tenhle je jak dalmatin…“ Dokonce si děti mohly jednoho králičího obra pohladit. Podívali jsme se také, jakou musí zvířata projít vstupní prohlídkou u veterináře před výstavou. Bylo zde k vidění i spousta druhů slepic, holubů, kačen. Výstava se všem moc líbila.

Ježci se i letos vydali vláčkem na výstavu „Ovoce a zeleniny“ do Stráže n. Nisou. Jezdíme sem s dětmi každoročně, výstava je vždy krásně připravená. Děti zde viděly spoustu druhů jablek a hrušek, zeleniny a také obří dýně. A těch hub; děti spoustu z nich znaly, protože se hned chlubily, že také chodí do lesa na houby. I paní učitelky žasly, kolik druhů hub je jedlých. Co nás ještě zaujalo, bylo paličkování, které tam i se svými výrobky předváděla místní zručná důchodkyně. A samozřejmě nechybělo poznávání bylinek ani ochutnávka bylinkových čajů a moštu. Ještě si děti před zpáteční cestou pohrály na hřišti a pak hurá na vlak. Tentokrát při zpáteční cestě tunelem zhasla světla, to bylo něco!! Ostatní cestující se jen usmívali nad dětským výskotem.

I v dalším říjnovém týdnu vyšlo nádherné počasí a tak jsme ho s dětmi využili k vycházkám do lesíka a do vzdálenějšího okolí. Jedna z vycházek nás zavedla na Křížový vrch, odkud je nádherný výhled na naše město. Děti poznávaly radnici, kostel, rozhlednu, Antonii i naši školku. Cestou zpět jsme sbírali krásně zbarvené listí, ze kterého jsme si ve školce navlékli listovou housenku. Další vycházka nás zavedla až k zámku na pozemek Střední školy hospodářské a lesnické na jejich naučnou zemědělskou stezku a tady zrovna studenti sklízeli mrkev a řepu. Děti si prohlédly nářadí – kluci hlavně obdivovali jejich traktůrek a samozřejmě, že si i řepu v rukou otěžkali. Prohlédli jsme si i ovocné stromky, ale všechno ovoce až na plody kdoulovce a myšpule, bylo sklizeno. Při zpáteční cestě jsme prošli zámeckým parkem až ke kurtům a Lesní naučnou stezkou pod Křížovým vrchem s krásnou vyhlídkou na zámek a pak hurá na oběd do školky.

Ve čtvrtek 17. října k nám na návštěvu přišly sestry Klozovy se svými pejsky. Andrejka má vodícího psa pro nevidomé a tak dětem předvedla, co vše umí a jak jí její pejsek pomáhá. Podrobněji o této návštěvě jsme zde již psali.

Třída Ježků se vydala ještě na jeden kratší výlet a to ke Dni stromů do Arboreta J.Eberta ve Ferdinandově. Cestou od autobusu jsme procházeli vesnicí a tam mají u některých domků ploty zdobené hrnky – prostě „ploty hrnkovníky.“ Poslechli jsme si zurčení Černého potoka, ukázali si, kde je kopec Ořešník a pak už rovnou do Arboreta, kde roste spousta keřů a stromů jako třeba smrk převislý a stříbrný, různé druhy borovic, jedlí, japonských javorů, azalek, magnolií, kaštan jedlý, líska turecká ale také sekvojovec obrovský, „mamutí strom“ až z Kalifornie. Bylo se na co dívat, a tak jsme se plni dojmů vraceli krásnou podzimní přírodou kolem penzionu Hubert k Mysliveckému zátiší, kde na nás už čekal autobus.

V tomto měsíci v rámci polytechnické výchovy a projektu Malá technická univerzita se děti staly malými architekty a inženýry. Stavby se jim povedly, naučily se pracovat ve skupinkách, radit se a pomáhat si navzájem.

Ke konci října jsme pozvali rodiče na tvořivé odpoledne vyrábění z kaštanů, šišek a žaludů. Děti s rodiči vyrobili společně krásné věci a užili si odpoledne plné pohody i s malým občerstvením.

Za MŠ Jiráskova napsala J. Burgrová

 

Říjen v MŠ Sídlištní

Mgr. Petr Kozlovský, 3. 11. 2019

Podzimní čas v naší školce

Bylo příjemné podzimní počasí a proto jsme využili pozvání od zahrádkářů na prohlídku zahrádkářské kolonie. Ukázali nám, jak zahrádky pomaloučku ukládají k zimnímu spánku. Připravili pro nás i malé občerstvení. Děti jim namalovaly obrázky zeleniny a ovoce. Do školky si za to ještě odnášely sladkosti. Třída „tygříků“ vyjela linkovým autobusem do hejnického ekologického střediska Střevlík. Tam jim lektorka povyprávěla vše o vodě, o vlastnostech vody a o tom, jak je pro nás voda  důležitá. Tento měsíc samozřejmě nechybělo ani předvánoční fotografování.

Předškoláci se jako každý rok zapojili do programu Malá technická univerzita. Mezi oblíbené akce patří také odpolední dílničky. Připravili jsme tzv.„Drakiádu“. Rodiče s dětmi společně vyráběli papírové draky, mohli ochutnat perník od našich kuchařinek, posedět u kávy nebo čaje. Bylo to příjemně strávené odpoledne.

Naše děti jsou moc šikovné a zvídavé … Proto jsme se jedno dopoledne pustili do výroby pizzy. Děti si vzaly zástěry, nasadily kuchařské čepice a mohlo se začít. Na vyválené těsto si dle chuti dávaly rajčátka, šunku, kečup nebo sýr. Každý si pizzu dal na plech a společně jsme ho odnesli do kuchyně, poprosili paní kuchařky o upečení a pak už jsme jenom čekali…. Byli jsme nedočkaví, ale pak to stálo za to. Pizza byla opravdu úžasná, moc jsme si pochutnali.

Poslední týden v říjnu jsme jeli do Naivního divadla v Liberci na pohádku „Proletět duhou“. Dětem se pohádka moc líbila.

V listopadu se můžeme těšit na pohádky, cvičení v tělocvičně a další a další aktivity.

 

Za MŠ Sídlištní Rošková Šárka

 

 

 

Naše škola se do stávky ve středu 6. 11. 2019 nezapojí.

Mgr. Petr Kozlovský, 1. 11. 2019


(Celý článek)

Mateřská škola obdržela sponzorský dar od firmy NOVUS

Mgr. Petr Kozlovský, 21. 10. 2019

V pondělí 21. října 2019 převzal ředitel školy Mgr. Bc. Petr Kozlovský sponzorský dar od firmy NOVUS. Jednalo se o dvě dětská jízdní kola, která budou dělat radost dětem na pracovišti MŠ Bělíkova.

Jedná se již o druhý sponzorský dar od firmy Novus. Na začátku září dostali žáci pracoviště ZŠ Bělíkova sady stavebnic CHEVA.

Vedení firmy NOVUS moc děkujeme!

 

Mgr. Bc. Petr Kozlovský

ředitel školy

 

Psí návštěva v MŠ Jiráskova

Mgr. Petr Kozlovský, 17. 10. 2019

I PEJSCI CHODÍ NĚKDY DO ŠKOLKY…


(Celý článek)

Září v MŠ Jiráskova

Mgr. Petr Kozlovský, 8. 10. 2019

A už je tu nový školní rok.

Prázdniny utečou vždy stejně…prostě jako voda…a jak je to v jedné dětské básničce, kterou jsme se hned první týden naučili..po prázdninách, kluci, holky, spěchejte do naší školky…aby ne, vše už bylo připraveno pro nové malé předškoláčky zásluhou paní učitelek a p. uklízeček. Nejen třídy, hračky, ale i připravovaný program akcí a aktivit na září.

Tradiční zářijová akce na náměstí s policií a záchranáři IZS, které jsme se opět rádi zú­častnili, se předškolákům moc líbila. Také praktikanta Eliška u nás byla. Stejně jako minulý rok opět děti potěšila svým minikon­certíkem na všechny nástroje, které ovládá – flétnu, klarinet, kytaru, ukulele a saxofon. Děti byly nadšené a s vervou napodobovaly hru na některé nástroje.

Počasí nás celý měsíc lákalo na delší procházky do frýdlantské přírody, které děti milují. Hlavně do lesa a starého sadu, kde je stále co objevovat a pozorovat.Vyrazili jsme i s košíkem na houby, sbírali jsme jablíčka a lískové oříšky, švestky, přírodniny, odkvetlé rost­linky, bukvice, šišky, šípky…prostě, znáte děti…

Také jsme využili pozvání na Výstavu ovoce a zeleniny frýdlantských zahrádkářů a byli se podívat v jejich kolonii. Děti obdivovaly různé druhy brambor, papriček, ale i jiné zeleniny a ovoce, s kterým se běžně nesetkají.

„To jsou paní učitelko obrovský zelený okurky, co?“ vykřikuje Matěj při pohledu na hromádku přerostlých cuket. ,,A tady koukejte, to jsou asi starý černý ředkvičky!“ komen­tuje pár kusů červené řepy Anička… Vyrobili jsme pro zahrádkáře i tradičně dárek v podobě velké sklenice s balíčkovým kompo­tem. Ovšem, protože je papírový, pověsí si ho jistě opět do své klubovny.

Září, září, slunce září, podzim máme v kalendáři…s písničkou vyrazila třída starších dětí – Ježečků, na frýdlantskou rozhlednu. Naplánovali jsme totiž opět pěknou akci ,,Vítání podzimu a rozloučení s létem.“ Po cestě děti plnily úkoly a kvízy, spojené s přírodou. Cestu jsme si společně moc užili a ještě jsme přinesli do školky batůžek plný přírodnin a šípků.

Mladší děti měly ze třídy Ptáčat měly připravený program na školní zahradě. Hledaly poklad Sluneční víly, která jim na zahradě nechala své stopy – malá sluníčka s úkoly, které musely splnit, a poté mohly hledat její poklad. Děti pak nadšeně o cestě za pokladem vyprávěly odpoledne svým rodičům…

Veškeré nasbírané přírodniny jsme jaksepatří využili na Tvořivém podzimním odpoledni rodičů a dětí. Děti zejména s maminkami vyráběly slaměné podzimní věnce a závěsy. Ve třídě to vonělo barvami afrikánů, hortenzií, šípků, žaludů a kaštánků, bukvic, jeřabin, červených mochyní, kousky barevných dýní…rozcházeli jsme se domů až navečer s krásnými výrobky a s úsměvy na tvářích.

 

Za MŠ Jiráskova

Bc. Jaroslava Ježková

 

 

Září v MŠ Bělíkova

Mgr. Petr Kozlovský, 30. 9. 2019

Začal nám nový školní rok a my ho zahájili s úsměvem a plni očekávání. Září bylo v duchu seznamování. Poznávali jsme nové přátele a pro někoho i nové prostředí. Spolu s dětmi jsme se snažily navodit ve školce pozitivní a přátelskou atmosféru. Interiér mateřské školy jsme si společně vyzdobili výtvory a naladili jsme se již na podzimní období. Učili jsme se nové písně, básničky a bavili se novými hrami. Budovali nová přátelství. Poznávali jsme naše okolí a nedoradilo nás ani sychravé počasí.

V polovině měsíce, tedy 13.9. jsme se s dětmi byli podívat na náměstí města Frýdlant na akci IZS. Děti měly možnost nahlédnout do hasičského či policejního vozu, viděly zásah policejního psa a také zásah hasičů při požáru.

Září je nyní za námi a my nedočkavě vyhlížíme měsíc říjen, kde na nás již čeká hodně zajímavého.

 

Eva Holá

Vedoucí učitelka MŠ Bělíkova

 

Září v MŠ Sídlištní

Mgr. Petr Kozlovský, 30. 9. 2019

Slunné prázdniny nám skončily a my jsme v naší třídě Slůňátek přivítali nové kamarády.


(Celý článek)

Vyrobeno Pinn computers s.r.o.